Parowanie maski

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przed nurkowaniem, ludzie plują do maski lub stosują różne komercyjne rozwiązanie przeciwmgielne do wnętrza maski, aby zapobiec parowaniu. Ale dlaczego to działa? Aby zrozumieć, dlaczego te sposoby działają, należy wcześniej wyjaśnić dlaczego para zbiera się na masce.


Powietrze zawiera pewną ilość wilgoci, cząsteczek wody. Gdy maska jest na twarzy nurka, zazwyczaj wypuszcza on trochę powietrza do niej przez nos. Oddech dodaje więcej wilgoci powietrzu wewnątrz maski.


Wilgotność wewnątrz maski skrapla się w postaci mikroskopijnych kropel, które osadzają się na wewnętrznej powierzchnię szkła. Ten sam proces dzieje się, gdy lejemy zimny napój do szklanki. Krople tworzą mgłę na zewnątrz szklanki. Krople te są kondensacją wilgoci z powietrza. Im bardziej wilgotne i ciepłe powietrze otaczające, tym więcej kropel na szklance. Tak samo dzieje się we wnętrzu maski, kiedy styka się ciepłe powietrze z zimnym szkłem i tworzy drobne kropelki wody w postaci mgły.


Mgła z małych kropelek wody powstające ze względu na właściwości fizyczne cząsteczek wody do utrzymywania się ciasno (tzw. napięcie powierzchniowe). To tak jak do szklanki pełnej wody powoli wrzucać szpilki, po wrzuceniu nawet kilkudziesięciu woda nadal nie przeleje się poza szklankę, pomimo iż poziom wody będzie powyżej brzegów szklanki. Mnóstwo takich cząstek wody utrzymujących się ciasno ze sobą tworzy warstwę wilgoci na wewnętrznej szybie maski którą my widzimy jako mgłę.


Plucie lub używanie innych preparatów przeciwmgielnych wewnątrz maski utrudnia cząsteczka wody takie ścisłe utrzymywanie napięcia między nimi i zapobiega tworzeniu się mgły. Dzieję się tak ponieważ cząsteczki wody mając obniżone napięcie między sobą zaczynają łączyć się w duże krople, których ciężar jest zbyt duży aby mogły one utrzymać się na powierzchni maski i spływają one w dolną część maski, pozostawiając szkło przezroczyste.


Maski zazwyczaj mają większą tendencję do parowania w dwóch przypadkach: - w gorącym otoczeniu, kiedy pocimy się, wilgoć z twarzy wyparowuje w przestrzeń pomiędzy maskę a następnie ulega kondensacji na szkle, - gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie mniejsza niż twojej twarzy która ogrzewa powietrze wokół twarzy. W obu przypadkach tendencja ta zwiększa się kiedy nurek wpuszcza dużo powietrza do maski przez nos.



Sposoby zapobiegania parowaniu maski

Zaparowana maska rujnuje nurkowanie. Para ogranicza nurkowi możliwość oglądania podwodnego świata jak i utrudnia komunikację z innymi nurkami. Para może być również niebezpieczne. Nurek rozproszony przez mglistą maskę może stracić kontrole swojej pływalności lub uderzać o otaczające go środowisko. Jest możliwe, aby zapobiec parowaniu maski. Jednakże, nowe i używane maski powinny być traktowane w różny sposób.

Maski lepsze jakościowo ze względu na lepszą jakość szybki parują mniej ale każda maska wymaga odpowiedniego przygotowania.

Nowe maski nurkowanie:

Nowe maski nurkowe mogą mieć pozostałości powłok chemicznych jeszcze z procesu produkcji szkieł. Dopóki te pozostałości nie zostaną usunięte, maska będzie stale zachodzić mgłą niezależnie ile i jaki środek przeciwmgielny jest stosowany. Istnieją dwa dobre sposoby, aby usunąć pozostałość.

1. Pasta do zębów: Wyciśnij pastę do środka maski i rozetrzyj po powierzchni szkła za pomocą palców lub miękkiej szmatki. Im prostsze pasta do zębów, tym lepiej, więc spróbuj znaleźć pastę bez wybielacza czy innych dodatków. Najlepiej zadziała zostawienie pasty w masce na noc lub wyczyszczenie maski kilka razy, aby umożliwić chemikaliom w pełni zareagować. Należy unikać stosowania chropowatej tkaniny lub pasty z granulkami, ponieważ mogą porysować wnętrze szkła.

Zamiast pasty do zębów można wykorzystać inne detergenty bez środków natłuszczających - kostki do zmywarek (umyć w zmywarce), Cifopodobne, itp

2. Wypalenie maski: Zapal płomień wewnątrz maski do momentu kiedy szkło nie stanie się czarne, płomień wypali powłoki chemiczne pozostałe po procesie produkcji. Zapalniczka lub wąska świeca będą do tego idealne. Kiedy wnętrze maski stanie się całkowicie czarne, poczekaj aż maska ostygnie i wytrzyj sadzę miękką szmatką. Powtórz ten proces dwa lub trzy razy, aż uzyskanie czarnej powierzchni stanie się trudne. Nie dopuścić aby szkło stało się zbytnio gorące, i nie próbuj tego na maskach z plastikowymi szkłami (będą się topić). Pamiętaj, aby trzymać płomień z dala od miękkiej silikonowej części maski gdyż topi się ona już przy niewielkim kontakcie z płomieniem.

Używane Maski nurkowe:

Maski powinny być traktowane środkiem przeciwmgielnym przed każdym nurkowaniem. Jeżeli nie zapobiega to parowaniu z maski, to możliwe, że nadal pozostało trochę powłok z procesu produkcyjnego. Spróbuj wtedy powyższych sposobów - pasty do zębów lub płomienia, aby usunąć pozostałe resztki.

Każdy sposób, który zapobiega kondensacji cząstek wody na szkle wewnątrz maski zapobiega jej parowaniu. Istnieje wiele możliwości:

1. Ślina: Spluń do wnętrza maski i rozetrzyj ślinę po powierzchni palcem. Zanurz maskę na krótko w słodkiej wodzie. Celem jest, aby umieścić cienką warstwę śliny wewnątrz szkła. Plucie nie działa dobrze, jeśli maska wysycha przed nurkowaniem, więc skorzystać z tej techniki, bezpośrednio przed nurkowaniem.

2. Komercyjne środki przeciwmgielne: Preparaty te są specjalnie zaprojektowane, aby zapobiegać parowaniu szkła i wielu nurków stwierdza że działają znacznie lepiej niż plucie. Sposób użycia wygląda jak w przypadku śliny - umieścić kilka kropel wewnątrz maski i rozetrzyj po powierzchni palcem. Zanurz maskę na krótko w słodkiej wodzie, aby uzyskać cienką warstwę wewnątrz szkła. Pamiętaj, żeby nie wypukać za bardzo środka z wnętrza maski.

3. Szampon dla niemowląt: Roztwór szampon dla niemowląt może być używany jak komercyjne środki przeciwmgielne. Wielu nurków nosi butelkę rozwodnionego szampon dla dzieci z ich sprzętem nurkowym. Kilka kropli wtartych w szkło, a następnie szybkie przepłukanie zabezpieczy maskę przed parowaniem. Szampon dla dzieci jest lepszy od standardowego szamponu, gdyż zazwyczaj jest hipoalergiczny, mniej drażniący oczy, i ulega biodegradacji. Szampon dla dzieci również ładnie pachnie.

4. Mydła glicerynowe i detergenty do mycia naczyń: Można je używać w taki sam sposób, jak szampon dla dzieci – wysmaruj wnętrze i lekko przepłucz. Jeśli jednak maska przecieknie, możliwe jest, że środki te trafia do oczu nurka. Problemami tych środków jest to że w razie dostania się do oczu mogą one wypalić oczy, czasami również nie są one biodegradowalne. Pamiętaj, aby nie wrzucać żadnych nie biodegradowalnych środków do wody.

5. Pasta do zębów: Rozsmaruj pastę dokładnie wewnątrz maski tak żeby pokryła całkowicie powierzchnie szkła. Płucz teraz delikatnie maskę słodką wodą, dopóki szkło nie będzie przejrzyste. Jeśli nurek jest bardzo wrażliwa na zapachy mięty, powietrze wewnątrz maski może podrażnić oczy i policzki podczas nurkowania. Przed nurkowaniem, po raz pierwszy po użyciu pasty do zębów jako środka przeciwmgielnego, najlepiej jest nosić maskę przez kilka minut, aby upewnić się, zapach nie jest drażniący.

6. Ziemniaki: Wysmaruj dokładnie wnętrze maski przeciętym ziemniakiem a następnie przepłucz szybko wodą. Powinno to zabezpieczyć szkło maski przed parowaniem. Ta metoda jest trochę z nurkowych legend, ale możesz ją śmiało przetestować następnym razem, gdy przed nurkowaniem będziesz miał pod ręką ziemniaki i nóż.

Źródła:
scuba.about.com
scuba.about.com