Morze Śródziemne

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Morze Śródziemne to miejsce narodzin nurkowania z akwalungiem. To tutaj w latach 40. i 50. Jacques Cousteau i jego załoga wykonali pionierskie nurkowania z pierwszym aparatem oddechowym o otwartej cyrkulacji – urządzeniem, które otworzyło podwodny świat dla zwykłych ludzi. Morze Śródziemne traktowano jako morską autostradę łączącą południową Europę, północną Afrykę i wschodnią Azję, którą żeglarze przemierzali od ponad 4000 lat. Nic dziwnego, że współczesna podwodna archeologia również narodziła się na Morzu Śródziemnym wraz z wydobyciem i dokumentacją starożytnych greckich wraków statków na wodach tureckich przez Petera Throckmortona i Georga Bassa w latach 60. Obecnie Morze Śródziemne pozostaje popularnym miejsce nurkowym, szczególnie wśród Europejczyków, ale również wśród międzynarodowej społeczności nurkowej

Dokładne położenie

Morze Śródziemne leży między Europą a Afryką. Chociaż jest małe w porównaniu do Atlantyku czy do [Ocean Spokojny|Pacyfiku]], leży nad nim ponad tuzin państw. Obszary wewnątrz Morza Śródziemnego również nazwano morzami – Morze Jońskie między Włochami a Grecją i Morze Egejskie między Grecją a Turcją. Ludzie nurkują w wielu miejscach wzdłuż wybrzeża, a większość nurkowisk ulokowana jest na wybrzeżu części europejskiej, choć i na wybrzeżu Afryki nie brakuje miejsc nurkowych. Kilka wysp na morzu takich jak Majorka, Malta i Cypr są popularnymi miejscami turystycznymi z ośrodkami nurkowymi.

Warunki nurkowe

Wody Morza Śródziemnego należą do umiarkowanych. Choć nie ma tu tropikalnej rafy koralowej, popularne rafy śródziemnomorskie obfitują w [[[ryby]], bezkręgowce, brunatnice i inne organizmy chłodniejszych wód morskich. Flora i fauna są na tyle obfite, że to właśnie tu w Portofino, blisko Genui (Włochy), założono pierwszy podwodny park. Temperatura na obszarze całego Morza Śródziemnego zmienia się znacznie, ale nie aż tak, jak temperatura na lądzie. W centralnym obszarze temperatura morza zmienia się od około 13ºC zimą do 28ºC latem (55º – 82º F). Widoczność wokół popularnych wysp waha się od 20 do 30 m (65 – 100 stóp). Prądów raczej nie ma lub są łagodne, nie ma również silnych pływów. Ponieważ Morze Śródziemne jest małe w porównaniu do oceanu, jest również względnie spokojne. Jednak wiatry i sztormy powodują, że czasem pływanie łódką i nurkowanie jest niebezpieczne, zwłaszcza gdy powstaną na większym obszarze wody. Nad wodą klimat jest pustynny łagodzony przez morze. W ciągu dnia jest sucho i gorąco, a nocą chłodno; klimat na wybrzeżu europejskim jest łagodniejszy niż na afrykańskim. Z powodu suchego klimatu i małych rozmiarów, Morze Śródziemne ma większe zasolenie niż większość oceanów.

Ludzie i kultura

Dzięki historii Morza Śródziemnego, które przez wieki spełniało funkcję morskiego centrum zachodniej cywilizacji, jego wybrzeża zasiedla wielka liczba ludzi i kultur. Na południu i na wschodzie dominuje ludność arabska, a na północy, rzecz jasna, dominuje kultura europejska.