Maska pełnotwarzowa

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Maska pełnotwarzowa (ang. fullface mask). Najprostszy model jest używany po to, aby zapewnić lepszy komfort termiczny. Automat oddechowy wkładany jest z przodu a ustnik wystaje od wewnętrznej części. Ten model jest popularny wśród nurków z północnej Europy, zwłaszcza zimą.

Inna maska, używana po to, aby mieć pod wodą przestrzeń powietrza wokół twarzy, pozwalającą na oddychanie bez ustnika i rozmawianie – używając specjalnych urządzeń do komunikacji. Takie maski mają automat wbudowany i wymagają specjalnego przeszkolenia przed użyciem (więcej na temat komunikacji podwodnej w dalszej części niniejszego rozdziału). Taki typ maski sprawdza się również podczas nurkowań w bardzo zanieczyszczonej wodzie.

Do nurkowań technicznych być może będziesz chciał użyć do oddychania mieszankami o dużej zawartości tlenu. Nurkowie techniczni są potencjalnie bardziej narażeni na skutki toksyczności tlenowej podczas oddychania nim w czasie dekompresji. Wskutek drgawek wywołanych toksycznością tlenową nurek może zgubić tradycyjny ustnik i utopić się. Maska pełnotwarzowa redukuje to ryzyko w pewien sposób. Aby móc przestrzegać procedur dekompresji, które zakładają wymianę mieszanek oddechowych kilka razy podczas nurkowania, najlepsze maski pełnotwarzowe dla nurkowań technicznych posiadają wymienną dolną część. Puszkę automatu można wymienić na inną poprzez rozłączenie jednej i podłączenie, zabezpieczenie i oczyszczenie z wody drugiej. Nie powoduje to zalania przestrzeni w której są oczy oraz nos nurka. Można też bez ściągania maski oddychać z normalnego II stopnia po odpięciu dolnej części maski.