Manifold

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Manifold (łącznik separacyjny).

Manifold wykorzystywany jest do połączenia zestawu dwubutlowego plecowego ( Twinset ). Pozwala na łączenie lub rozseparowanie zapasów gazu w zestawie.

Po zakręceniu prawego lub lewego zaworu, pokrętło zaworu odcina jedynie przepływ gazu do I stopnia, gaz z cylindra pod zaworem nadal jest podawany na separator. Jeżeli zakręcimy pojedynczy (prawy lub lewy) zawór, nadal mamy dostęp do gazu z obu cylindrów, przez niezakręconą stronę. Dopiero zakręcenie separatora, rozdziela cylindry. Większość nurków korzystających z twina z separatorem nurkuje z okręconym do końca zworem separatora aby nie zajmować sobie głowy zmianami automatów i pilnowaniem rezerw osobno dla dwóch butli. Zawór separatora najczęściej odkręca się do końca aby nie pomylić kierunku zamykania podczas sytuacji awaryjnej. Można oczywiście pływać z twinem z zakręconym separatorem (dobrze aby partner akceptował tą procedurę) tyko pojawia się pytanie o przyczyny takiej procedury. Jeżeli ktoś potrzebuje rozseparowanych w trakcie nurkowania butli to może lepiej usunąć separator i pływać na niezależnych dwóch butlach.


Manifold.jpg

W zestawach nurkowych zalecane jest uszczelnienie centryczne (takie jak na rysunku). Uszczelnienie doczołowe manifoldu jest uważane za mniej bezpieczne.


Inną ideę manifoldu stworzyła czeska firma Lola. Jest to manifold gdzie rolę separatora pełnią dwa zawory umieszczone po obu stronach łącznika. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zawsze skutecznego rozseparowania butli nawet przy awarii jednego z zaworów "separatora". Czyli nie występuję możliwość pojedynczej awarii która skutkowała by utratą gazu z obu butli.

Wadą tego rozwiązania jest trochę inna procedura V-drilla więc ktoś kto na co dzień nurkuje z manifoldem Loli a na wyjeździe pożycza manifold standardowy musi się przestawić.

LolaNur.jpg


Manifold Loli


Manifold Lola zdjęcie.jpg

ze strony http://www.lola.cz/en


Manifold Loli.jpg

Ze strony http://www.lola.cz/en

Jeszcze inne rozwiązanie manifold Nautec (obecnie DarkLine)

NautecNur.jpg