Konfiguracje

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Konfiguracje sprzętowe to pewne zestandaryzowane do pewnego stopnia zestawy sprzętu przydatne do pewnego rodzaju nurkowań jak rekreacja, techniczne, nurkowania wrakowe czy jaskiniowe.


Wyważenie w różnych konfiguracjach. Pojedyncza butla i jacket (czy skrzydło - bez znaczenia); na początku nurkowania podczas zanurzenia wypuszczam całe powietrze z jacketu i potem pod wodą podczas całego nurkowania używam tylko suchego. Zawór suchacza mam do końca odkręcony a prawidłowa - pozioma pozycja pozwala bez problemu utrzymać gaz w suchym. Ilość extra gazu w suchym się zmienia, ponieważ na początku nurkowania mam w nim 3-4 litry "wolne" a pod koniec nie mam nic wolnego. Jest super wygodnie ponieważ zarówno podczas zanurzania jak i wynurzania operuję tylko jednym zaworem dodawczym czy upustowym. Nie muszę brać do ręki inflatora. Jak dla mnie jest super wygodnie a panowanie nad pozycją idealne. Wyważenie - suchy plus precyzyjne drobne zmiany oddech.

Twin 2 x 12 l plus stage; jestem mocniej "przeważony" więc na początku nurkowania mam w skrzydle tyle aby to ekstra przeważenie zlikwidować . W trakcie nurkowania, jak zużywam gazy, mam coraz mniej w skrzydle i pod koniec najczęściej mam puste skrzydło - zależy ile gazów zostanie, czy pozbywam się stage'y; itp. Likwidacja "przeważenia" skrzydło, wyważenie - suchy plus precyzyjne drobne zmiany oddech. Czyli jak lecę w dół to co jakiś czas skrzydło ale jak płynę mniej więcej na jednej głębokości to drobne zmiany suchy bo nie muszę brać inflatora - prościej i szybciej.

Sidemount 2 x 11 l plus stage; W sumie podobnie jak przy twinie ale ze względu na mniejszą pojemność skrzydełka sidemountu i w ogóle pieprzenie się z tym skrzydełkiem to mocniej operuję suchaczem a tylko bardzo z grubsza skrzydłem. Likwidacja dużego "przeważenia" skrzydło sidemountowe, wyważenie - zdecydowanie suchy plus precyzyjne drobne zmiany oddech.

Reb z jednym małym stage'm (rekreacja) - zmian pływalności ze względu na zużycie gazu praktycznie nie ma, "przeważenie" minimalne - więc tylko suchy. W takim przypadku bawienie się skrzydłem to sztuka dla sztuki, ale nurkowanie nie jest po to aby było łatwo więc nikomu nie zabraniam, ale nie rozumiem.

Reb z paroma stage'ami (technicznie) - stałe przeważenie podczas całego nurkowania czyli z grubsza skrzydłem ale precyzyjnie suchym. Kiedy w rebie nawet głęboko płynie się na stałej głębokości to nie ma żadnych zmian "przeważenia" w czasie, bo zużycia gazu praktycznie nie ma, więc drobne zmiany pływalności związane z tym, że zanurzyłem się lub wynurzyłem o parę metrów tylko suchy - robienie tego skrzydłem to sztuka dla sztuki - po co? To chodzi o np. pół litra powietrza.