Konfiguracja sprzętu

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Konfiguracja sprzętu zależy od planowanych nurkowań, umiejętności, doświadczenia oraz upodobań nurka. Jeżeli chodzi o nurkowania rekreacyjne to podstawowym wyborem jest Standardowa konfiguracja rekreacyjna. Jednak rekreacyjnie (bezdekompresyjnie) można nurkować też w sidemouncie, twinie czy rebie.

W nurkowaniach technicznych wybór konfiguracji zależy jakie nurkowania planuje się wykonywać. Jeżeli plan nurkowania nie wymaga więcej niż dwóch stage'y to czy mamy sidemount czy twina nie ma dużego znaczenia. Osobiście odbieram to tak, że przed zanurzeniem wolę mieć twina a po zanurzeniu (pod wodą) sidemount :-) a w momencie wynurzenia twin jest lepszy - po prostu z sidemountem jest trochę więcej zabawy nad wodą i na powierzchni wody :-)

Jeżeli zaczynamy wykonywać nurkowania z czterema stage'ami to w sidemouncie (mamy sześć butli) to dość wysoka szkoła jazdy, a z twinem jest trochę łatwiej bo dwie butle się "nie liczą" bo są za plecami ;-)

Oczywiście jeżeli planujemy wchodzić w wąskie miejsca to sidemount jest podstawowym wyborem - po to powstał. Jak nurkujemy w wodzie otwartej to twin pewnie będzie bardziej uniwersalny