Inflator

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inflator.
Inflator z dołączonym do niego wężykiem biegnącym do 1 stopnia automatu.
Jacket z widocznym inflatorem.

Każdy kompensator pływalności jest wyposażony w mechanizm który pozwala na zarówno ustne, jak i mechaniczne napompowanie jej używając powietrza dostarczanego z zaworu niskiego ciśnienia z pierwszego stopnia automatu. Inflator ma zazwyczaj dwa przyciski - jeden dla albo ustnego pompowania, albo mechanicznego opróżniania kamizelki, drugi dla mechanicznego dostarczenia powietrza z butli nurkowej wprost do kamizelki.

Pierwsze przyciski w inflatorach wymagały użycia sporej siły do ich naciśnięcia. Działały też tylko dwupozycyjnie - albo całkowicie otwarte, albo całkowicie zamknięte. Współczesne inflatory wymagają znacznie mniej siły. Częściowe naciśnięcie przycisków powoduje wolniejsze napełnianie lub opróżnianie kamizelki.

Niektóre inflatory mają zintegrowane drugie stopnie jako alternatywne źródło oddychania. Niektóre też mają specjalny ustnik który pozwala na oddychanie powietrzem z kamizelki w sytuacji braku powietrza. jest to jednak trudna procedura i generalnie nie zalecana, chyba że naprawdę nie ma żadnej innej rozsądnej alternatywy.