Haki tnące

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hak tnący ma kształt litery „U” z umieszczoną wewnątrz cienką bardzo ostrą blaszką, specjalnie zaprojektowany do cięcia cienkich linek i żyłek. Kształt haka minimalizuje ryzyko przypadkowego skaleczenia lub przecięcia sprzętu. Pierwotnie haki używane przez nurków jaskiniowych zyskały popularność wśród nurków wrakowych (zarówno rekreacyjnych jak i technicznych) ponieważ możliwe jest szybkie cięcie nimi przy użyciu jednej ręki, ponieważ są one ograniczone do cięcia cienkich linek, należy mieć ze sobą dodatkowo nóż nurkowy lub inne narzędzie do cięcia grubszych linek. Innym popularnym narzędziem są sekatory nurkowe podobne do ogrodniczych. Te wytrzymałe nożyczki tną szybko cienkie i średniej grubości linki, co powoduje że są chętnie wybierane do rozwiązywania problemu zaplątania w sieci. To powoduje że są popularne wśród nurków wrakowych. Inną korzyścią jest to że są wygodniejsze w użyciu w grubych rękawicach nurka.

Umiejscowienie.

Nie ma znaczenia gdzie umieszczasz swoje narzędzie tnące ale dobrą zasadą jest takie umiejscowienie by móc je dosięgnąć obydwiema rękami. Nurkowie techniczni mają zawsze co najmniej dwa narzędzia tnące umieszczone tak by conajmniej jedno z nich było dostępne dla obu rąk. Należy umieszczać większe noże po wewnętrznej stronie nogi aby mieć łatwy dostęp i zapobiegać podatności na zaplątanie. Mniejsze noże można umieszczać na udzie, ramieniu, pasie balastowym, pasie biodrowym lub ramieniowym jacketu. Jakiś czas temu popularne było umieszczanie noży na odwrocie konsoli, ale konsole są coraz mniej popularne. Typową lokalizacją haków są nadgarstki, węże inflatorów i pasy uprzęży skrzydeł, a sekatorów na pasie z dostępem dla obydwu rąk.

Podróż.

Wydaje się oczywiste, że ochrona lotniska nie pozwoli na podróż z nożem nurkowym w bagażu podręcznym. Innym względem, który należy brać pod uwagę jest uwarunkowania prawem maksymalna wielkość posiadanego noża, traktowanego jako broń. Lepiej to sprawdzić zwłaszcza chcąc podróżować z wielkim nożem w komadoskim stylu. Być może sekator jest w takich wypadkach lepszą opcją.