Fizjologiczne reakcje na przegrzanie

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nawet stosunkowo ciepła woda oziębia ciało, jednak paradoksalnie, gdy woda jest bardzo zimna, należy się skoncentrować na wpływie temperatury na organizm poza wodą, gdzie nurek ubiera się w gruby skafander.

Gdy temperatura ciała wzrasta przez wystawienie na zbyt duży upał, ćwiczenia rozgrzewające, bądź poprzez kombinację obu tych czynników, ciało uruchamia serię mechanizmów chłodzących, których celem jest utrzymanie normalnej temperatury ciała.

Początkowo naczynia włosowate skóry rozszerzają się, pozwalając ciepłu z krwi rozchodzić się przez skórę. Pocenie chłodzi skórę (przez to również krew) – poprzez odparowywanie. Jeżeli temperatura ciała pozostaje wysoka, puls przyspiesza cyrkulację krwi dla szybszego chłodzenia, przyspieszając oddech. Reakcje te trwać będą tak długo, aż temperatura ciała powróci do normy, a więc w praktyce, gdy nurek znajdzie się w chłodniejszym środowisku, bądź skończy czynności powodujące przegrzanie.

Jeśli nie nastąpi to należycie szybko, ciało będzie kontynuowało swe próby ochłodzenia, aż do wyczerpania swych fizjologicznych możliwości. Stan taki fizjolodzy nazywają przegrzaniem