Discover Scuba Diving

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jednym z podstawowych sposobów rozpoczęcia nurkowania jest zrobienie Intro. Naczęściej zaczyna się tak, że podczas urlopu nad pięknym niebieskim i ciepłym morzem w hotelu dowiadujemy się że oprócz wycieczek, tańców, wyprawy na pustynię możemy wykonać również nurkowanie. Takie pierwsze nurkowanie w życiu to właśnie Intro.

Oficjalnie Intro to program Discover Scuba Diving organizacji PADI czyli DSD. Jeżeli nie masz kursu a chcesz zanurkowć bazy oferują takie nurkowanie zapoznawcze na kilka metrów.

Prostsza (tańsza) wersja wygląda następująco - kilka minut instruktarzu na brzegu morza lub na łodzi - potem instruktor lub divemaster (DSD) zabiera jednego lub dwóch takich chętnych na zwiedzanie rafy podtrzymując ich lekko za ręce lub butle. Przeżycie jest super, można pooglądać z bliska piękną rafę i kolorowe ryby ale umiejętności z tego jest mało. Ale na pewno jest warte spróbowania.

Lepsza (droższa) wersja jest bardziej rozbudowana. Nurek otrzymuje wstępne przeszkolenie w basenie lub na płytkiej wodzie przy brzegu podczas którego uczy się podstaw panowania nad pływalnością, sprawnego oddychania z automatu pod wodą, usuwania z maski nurkowej pod wodą poprzez lekki wydech nosem pewnej ilości wody która tam może się dostać, wyrównywania ciśnienia w uszach podczas zanurzania. Po takim wstępnym przeszkoleniu płynie łodzią z grupą podobnych adeptów na nurkowanie na rafie. Tam odbywa się nurkowanie do 12 metrów pod opieką instruktora. Oprócz super przeżycia jest to też pierwsze zapoznanie z nurkowymi umiejętnościami. Potem jak ktoś się zdecyduje na kurs będzie łatwiej.

Po takim Intro jeżeli ktoś chce kontynuować naukę nurkowania zapisuje się na kurs Open Water Diver