Devil's Spring

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ginnie Springs Outdoors

Ośrodek wypoczynkowo-sportowy w północnej Florydzie. Położony nad rzeką Santa Fe na południe od Fort White i na wschód od High Springs. Na jego terenie znajdują się trzy systemy jaskiń. Zamknięta dla nurków jaskinia Jenny Cave z udostępnioną częścią cavern (Ballroom/Ginnie Cave), niewielki side-mout'owy Little Devil oraz największa i jedna z najbardziej znanych jaskiń na Florydzie Devil's cave z dwoma wejściami:Devil’s Eye & Devil’s Ear. Wejście na teren ośrodka jest płatne a kwota opłaty zależy od rodzaju aktywności a w przypadku nurkowania od posiadanego certyfikatu. Wymagana jest rejestracja, okazanie certyfikatu w niektórych latach wymagane było też okazanie ubezpieczenia nurkowego, dostosowanego do rodzaju nurkowania.

Położenie Ginnie Spring OutdoorsWejście do wody w Ginnie Spring Outdoors


Ginnie Springs / Jenny Cave

Ballroom

Jest to źródło o wyjątkowo krystalicznej wodzie o dziennej wydajności do 75000 m3. W latach 70'tych z powodu użycia wody z tego miejsca na potrzeby produkcji wody mineralnej Zephyrhills źródło to zostało zamknięte dla nurków. W chwili obecnej można nurkować jedynie w części kawernowej zwanej Ballroom. Część właściwą jaskini od Ballroom oddziela gruba krata. Część kawernowa jest dość duża, komnata ma wymiary około 25x30m i jest bardzo atrakcyjna z uwagi na wiele zakamarków i wielkość samego Ballroomu.

Nurek u wejścia do BallroomJanny Cave and Ballroom map


Devil's Spring System

Źródło dziennej wydajności do 150000m3. System obejmuje ponad 9km korytarzy rozciągających się na głębokości 20-30m. System jest bardzo zróżnicowany i oferuje zarówno wielkie pasaże o szerokości kilko czy nawet kilkunastu metrów do ciasnych side-mountowych przesmyków. Najczęściej panuje w nim wybitna przejrzystość wody znacząco przekraczająca 30m. Jaskinia jest bardzo dobrze oporęczowa i skartowana. Problemem dla nurków może być silny prąd, szczególnie w korytarzach głównych gdzie jest ustawiona lina główna.

Little Devil

Mały system dla nurków side-mount oddalony od głównego wejścia do do systemu Devils o około 50m

Wejście do Little DevilMapa systemu Little Devil


Devil’s Eye & Devil’s Ear

Devil’s Eye
Devil’s Eye

Poniższa mapa przedstawia obszar znajdujący się do około 600m (1800ft) od wejścia do systemu. Z uwagi na najczęściej występujący silny lub bardzo silny prąd jest to maksymalny obszar który jest osiągalny bez skutera. Z powodu prądu najczęściej nurkowania "z płetwy" nie są realizowane po głównej linie ale po ciągach bocznych w których prąd jest słaby. Sam system jest ponad dwukrotnie dłuższy i po około 1300m kończy się bardzo wąskimi zaciskami.

Brak zdjęcia pod podanym adresem

Plan jaskiń Devil's. Internet.Nurek przepływający przez "Lips" w systemie Devil'sWejście do Devil’s Ear


Patrz również (linki zewnętrzne):

Strona ośrodka Ginnie Springs Outdoors
Cave Atlas: Ginnie Springs - Devil's Ear / Eye