Blue Hole Dahab

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Blue Hole w Dahabie to jedno z kultowych miejsc nurkowych świata.
Jest to pionowa studnia w rafie o średnicy około 60 metrów połączona z morzem w dwóch miejscach. Na powierzchni otwartym siodłem o głębokości 7 metrów, oraz podwodnym tunelem zaczynającym się na głębokości 56 metrów.
Głębokość studni wynosi od strony brzegu około 40 metrów spadając stromo do 100 metrów przy wejściu do tunelu i około 130 metrów przy wyjściu z tunelu na otwarte morze. Miejsce jest mekką nurków technicznych bo bardzo łatwo od strony logistycznej jest tam zaplanować i wykonać nurkowania w granicach 100-120 metrów a późniejsza dekompresja w Blue Holu pozwala na spokojne i bez prądów wiszenie w toni. Jest to też obowiązkowe miejsce wykonywania nurkowań rekreacyjnych w Dahabie ponieważ nurkowanie w ciemnej opadającej studni robi duże wrażenie. Po powierzchni pływają zaś tłum snurkujących turystów, bo Blue Hole tworzy na powierzchni naturalny, wprawdzie "bezdenny", ale bardzo spokojny basen.

Na brzegu można wybierać w szeregu egipskich knajpek gdzie nurkowie między i po nurkowaniach omawiają przeszłe i przyszłe nurkowania.
Duża ilość tabliczek wspominających nurków którzy utopili się w Blue Holu jest za to dobrym memento przypominającym nam o ostrożności.

Na zdjęciu białe linie oznaczają orientacyjne miejsce przechodzenia Archa przez rafę.

Blue Hole Arch.jpg

Widok Archa na głębokości około 60 metrów.

31Blue Hole Arch.jpg