Aspiracja słoną wodą

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Syndrom Aspiracji Słoną wodą (Saltwater Aspiration Syndrome)

Aspiracja (w medycynie) – zachłyśnięcie, przypadkowe pobranie z wdechem płynu, kęsu pokarmowego lub ciała obcego podczas połykania do płuc.


Co to jest aspiracja słoną wodą?:

Aspiracja Słoną wodą może wystąpić kiedy nurek wdycha drobne kropelki słonej wody z powodu awarii sprzętu lub złej techniki nurkowania. Również w przypadku podtopienia (zachłyśnięcie), lub w każdej innej sytuacji, w której słona woda dostaje się do płuc.

Jednym z efektów aspiracji słonej wody jest to, że wysokie zasolenie wody, w porównaniu do stosunkowo niskiego zasolenia płynu w płucach i tkankach powoduje przenikanie płynów ustrojowych, przez ściany płuc (konkretnie pęcherzyki) i do zajmowania przez niego powierzchni oddechowej, co utrudnia oddychanie, jeśli nie czyni niemożliwym.


Objawy aspiracji słoną wodą:

Zdiagnozowanie aspiracji słonej wody może być trudne, ponieważ symptomy naśladują wiele objawów choroby dekompresyjnej. Niektórzy nurkowie mogą mieć poważne symptomy (np. jak przy astmie lub katarze siennym), podczas gdy inni mogą znacznie łagodniej reagować. Objawy są zwykle opóźnione od jednej do piętnastu godzin i mogą zawierać:

- trudności z oddychaniem i ból w klatce piersiowej - kaszel, który wytwarza śluz - objawy grypopodobne, w tym bóle mięśni, zmęczenie, gorączka, nudności i bóle głowy - bladość skóry - dreszcze


Jak leczyć aspiracje słonej wody:

Większość przypadków zasysania słonej wody jest łagodne, nie zdiagnozowane i rozwiązuje się w ciągu kilku godzin. Jeśli nurek czuje się na tyle chory, aby podejrzewać, aspiracje słoną wodą, powinien natychmiast skontaktować się z pogotowiem. Objawy zassania wody słonej naśladują te choroby dekompresyjnej, a chorobę dekompresyjną należy wykluczyć przed zanim aspiracja słonej wody jest zdiagnozowana. Niektóre zabiegi obejmują podawanie tlenu, odpoczynek, i podawanie środków rozszerzających oskrzela. Leczenie może obejmować walkę z infekcjami w przypadku zakażeń spowodowanych przez bakterie zassane wraz z słoną wodą. Przy szybkim podjęciu terapii nawet ciężkie przypadki mają dużą szansę pełnego wyleczenia.


Jak uniknąć ryzyka dostania się słonej wody do płuc kiedy nurkujemy:

Prawidłowe przeglądy sprzętu i nurkowanie procedur nurkowych powinny zapobiec większości przypadków zachłyśnięcia wodą morską. Upewnij się, że twój ustnik automatu nie ma dziur. Pamiętaj, aby porozciągać ustnik aby upewnić się czy nie ma żadnych ukrytych otworów i sprawdź uważnie wokół brzegów gdzie zacisk (zip/trytytka) trzyma go w miejscu. Zrób to zarówno do podstawowego jak i alternatywnego źródła powietrza.

Należy upewnić się, że automat ma prawidłowo uszczelnione zawory wydechowe przed nurkowaniem. Z założonym kapturkiem na pierwszy stopień, włóż automat w usta i zrób wdech. Jeśli jest jakieś przeciek powietrza, zawór wydechowy nie jest uszczelnienie prawidłowo i będzie przepuszczać wodę podczas nurkowania. Każdy automat z nieszczelnościami wymaga konserwacji.

Postępuj zgodnie z procedurami, które minimalizują możliwość przedostania się wody do ust. Zaciśnij szczelnie usta wokół ustnika i pamiętaj, aby zablokować przedostawanie się wody do ust przy użyciu przycisku czyszczenia automatu. Rób wtedy wydech, lub zablokuj otwór ustnika językiem. Unikaj wyjmowania automatu pod wodną w miarę możliwości, również unikaj nietypowych pozycji np. do góry nogami podczas nurkowania. Większość automatów będzie wpuszczać trochę wilgoci, gdy są odwrócone.
Źródła:

[1]

[2]

[3]